آموزش تابلو‌ خوانی : قسمت پنجم

بدون دیدگاه

در قسمت پنجم تابلوخوانی به آموزش سهام شناور در بازار سرمایه می‌پردازیم.

سهام شناور درصدی از تعداد سهام شرکت است که در اختیار سهام­دار جز (سهام­دارانی که کمتر از ۵% سهم شرکت را دارند) قرار دارد.

در حالت کلی سهام­داران دو دسته‌­اند:

1.سهام­داران راهبردی: سهام­داران حقیقی و یا حقوقی هستند که مالکیت بیش از 5% از سهام یک شرکت را دارند و قصد فروش در کوتاه‌مدت سهم خود را نداشته­باشد.

2. سایر سرمایه‌­گذاران: سهام شناور آن بخش از سهام یک شرکت است که سهام­داران آن، آماده عرضه و فروش آن سهام هستند و قصد ندارند با حفظ آن قسمت از سهام، در مدیریت شرکت مشارکت کنند.   

هر چقدر شرکتی سهام شناور بیشتری داشته باشد، یعنی تعداد سهام بیشتری قابل عرضه هستند. رشد قیمت در آن کمتر می­شود، چرا که بازی کردن در سهم و افزایش قیمت آن به صورت مصنوعی وجود ندارد.

درصد سهام شناور به­‌عنوان عامل اثرگذار بر افزایش نقدشوندگی، عمق و کارایی بازار مطرح می­باشد. اگر به تازگی وارد بازار شده‌­اید دنبال شرکت­‌هایی باشید که سهام شناور متعادلی دارند.

 درصد متعادل سهام شناور  21% برای شرکت­های بورسی و فرابورسی می­باشد.

برای شرکت­های بورسی درصد سهام شناور آن­ها در صفحه نماد در سایت tsetmc نشان داده­ شده­‌است ولی برای شرکت­های فرابورسی این درصد مشخص نیست و در بازه‌­های زمانی ۳ ماهه درصد سهام شرکت­های فرابورسی اطلاع رسانی می­شود.

همواره توصیه ما به شما این است که به یاد داشته باشید در کنار تابلوخوانی سایر روش­های تحلیلی مثل روش تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادین­، فیلتر نویسی را هم بیاموزید. برای سرمایه‌­گذاری مطمئن در بورس بهتر است چندین روش را با هم انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید. 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.