پندهای وارن بافت برای پولدار شدن

بدون دیدگاه

کارآفرین، سرمایه گذار، بازرگان و نیکوکار آمریکایی در سال 1930 در نبراسکا بدنیا آمد و در واشنگتن دی سی تحصیالت مدرسه اش را به اتمام رساند. بافت از دوران جوانی علاقه‌اش را به دنیای کسب و کار و پول و سرمایه گذاری نشان داد. وارن بافت اولین سرمایه گذاری اش را در بازار بورس در سن 11 سالگی با خرید سهام شرکت پدرش انجام داد.

در سن 15 سالگی درآمدی حدود 175$ فقط از سیستم پخش روزنامه داشت. از دانشگاه زمین 40 هکتاری با شرایط مطلوب وام گرفت تا در آن مشغول به کاشت و برداشت شود که بعدا در سن 14 سالگی آن زمین را با پول خودش خرید.

 بافت قبل از 20 سالگی، توانست به کمک نبوغ و هوش مالی اش بیش از 90 هزار دلار پس انداز داشته باشد. اما جالب است بدانید این نابغه دنیای سرمایه گذاری درخواست تحصیل در دانشگاه هاروارد را برای مسئولین این دانشگاه ارسال کرد، اما آنها او را فاقد صلاحیت لازم دانستند و درخواست او را رد کردند !

وارن بافت،  «جادوگر اوماها» ،«پیشگوی اوماها»پیرمرد ۸5 ساله‌ی امریکایی که القاب را یدک میکشد، فردی است که دائما در لیست پولدارترین افراد (دانای اوماها) و جهان سر و کله‌اش پیدا میشود. چیزی که وارن بافت را به اینجا رسانده هوش سرشار او در سرمایه گذاری است. اینطور به شما بگویم که وارن بافت موفق‌ترین سرمایه‌گذار کل دنیاست. موفق‌تر از هر کسی که شما می‌شناسید.شهرت این گرگ پیر به این است که اگر در بیابان رهایش کنند از زیر سنگ پول درمی‌آورد و علیرغم ثروت وحشتناک 60 میلیارد دلاری خود، به روشی مقتصدانه زندگی میکند.

او همراه با بیل گیتس بخش زیادی از ثروتش را در راه انسان‌دوستی خرج کرده است .

یکی از تخصص‌های بافِت این است که میتواند مفاهیم پیچیده‌ی اقتصادی را برایتان بجِودَ و آنها را به زبانی بسیار ساده و قابل فهم به خوردتان بدهد .
آقای بافِت سهامدار عمده و رئیس شرکتی به نام Berkshire Hathaway است و البته در کلی شرکت کوچک و بزرگ دیگر نظیر کوکاکولا و IBM هم سهام خریده است. چیزهایی که در این مقاله برایتان گردآوری شده است، چکیده ی نکاتی از سخنرانی پرمغز بافِت در جلسات سالانه‌ی سهامداران شرکتش در بیست سال اخیر است . اسطوره‌ی سرمایه‌گذاری، وارن بافت راز موفقیتش را با ما به اشتراک میگذارد و نکاتی درباره‌ی زندگی، سرمایه‌گذاری و 5 فوت کوزه‌گری خاص را به ما می‌آموزد .

توصیه های وارن بافت در سرمایه‌گذاری

1. مهمترین خصوصیت یک سرمایه‌گذار، خُلق و خویش است نه ذکاوتش. آدم
برای این کار به خلق و خویی نیاز دارد که نه از همراه بودن با جماعت خیلی
سرخوش شود و نه از حرکت در خلاف جهتشان
ما میگذارد.

2. سرمایه‌گذاری موفقیت‌آمیز نیازمند گذشت زمان، برخورداری از نظم و دیسیپلین و داشتن صبر و حوصله است. فارغ از اینکه چقدر استعداد و تلاش به خرج بدهید، بعضی کارها وقت میخواهند: نمیتوان با 9 زن باردار، بچه‌ای را یک ماهه به دنیا آورد.
3. من دنبال این نیستم که از روی موانع 2 متری بپرم؛ در عوض دنبال یک مانع 30 سانتیمتری هستم تا بتوانم رویش پا بگذارم و بالاتر بروم .
4. بازار در کوتاه‌مدت، مثل مسابقه‌ی محبوبیت است و در بلندمدت، مثل باسکول.
5. فرصت‌ها به ندرت پیش می‌آیند. پس هر وقت از آسمان طلا بارید با خودتان سطل ببرید بیرون، نه انگشتانه
6. تنوع‌بخشی، حفاظی در مقابل نادانی است. این جمله برای کسانی که میدانند چه کار دارند میکنند، معنی چندان خاصی نمیدهد
7.اگر حاضر نیستید سهامی را به مدت 10 سال نگه دارید، حتی فکر اینکه 10 دقیقه نگه‌اش دارید را هم نکنید
8. نکته کلیدی در سرمایه‌گذاری این نیست که سبک سنگین کنید فلان صنعت قرار است چه تأثیری بر جامعه داشته باشد یا چقدر رشد کند. بیشتر حواستان به این باشد که ببینید فلان شرکت چقدر در رقابت با بقیه جلوتر است و از همه مهم تر اینکه تا کی میتواند جلو بماند .

9.من سرمایه‌گذار بهتری هستم چون تاجرم و تاجر بهتری هستم چون سرمایه‌گذارم .

10.خیلی بهتر است که شرکت خفنی را به قیمت خوب بخرید تا اینکه شرکت خوبی را به قیمت خفن بخرید.

در ادامه سخنان وارن بافت در مورد سرمایه گذاری و بورس را با هم میخوانیم .

1. ” قانون شماره 1 : هرگز پولی را از دست ندهید؛ قانون شماره 2: هیچگاه قانون اول را از یاد نبرید ! ” دستاورد: هنگام تحقیق در مورد کسب و کارهایی که میخواهید در آن سرمایه گذاری کنید، منطقی باشید و به تکالیف و اصول خود پایبند باشید .
2. “همیشه به یاد داشته باشید که بازار، مصداق فردی است که دارای جنون ادواری است، همان قدر افسرده همان قدر شیدا . ” دستاورد: شما کار خودتان را انجام دهید، همیشه عقلانی و منطقی رفتار کنید و از هیجان بپرهیزید
3. “خرید سهام یک شرکت فوق العاده با یک قیمت نه چندان پایین، خیلی خیلی بهتر از خرید سهام یک شرکت معمولی با یک قیمت فوق العاده ارزان است . ” دستاورد: همیشه و هر جا روی ذات و جوهره یک چیز تمرکز کنید، آن وقت است که سود از آن سرریز خواهد شد
4. ” مراقب آن دسته از سرمایه‌گذاری‌هایی باشید تشویق و تمجید دیگران را همراه دارند. حرکات بزرگ همیشه با استقبال خمیازه‌ها روبرو میشوند ! ” دستاورد: از اهمیت این جمله همین بس که این چند کلمه از زبان کسی نقل شده که در کمپانیهای بزرگی نظیر اپل، جنرال موتورز، مسترکارد، والمارت و … سرمایه هنگفتی کسب کرده است .
5. “دنیای تجارت شبیه یک اتومبیل است با این تفاوت که آینه عقب آن همیشه واضح‌تر از شیشه جلویی آن است ” دستاورد: کنکاش در گذشته بسیار بسیار آسانتر از گمانه زنی در آینده است، تاریخ درسهای زیاد و صد البته رایگانی در اختیار ما میگذارد .

۵ فوت کوزه‌گری وارن بافت

هر یک از 5 فوت کوزه‌گری وارن بافت، واقعیتی از زندگی یا سرمایه‌گذاری را به ساده‌ترین زبان ممکن بیان می‌کنند .
1. بهتان میگویم چطور پولدار شوید. هر وقت بقیه حریص بودند شما ترسو شوید. هر وقت بقیه ترسو شدند شما حریص شوید . از این ساده‌تر نمیشد بگویی که کلید سرمایه‌گذاری این است که وقتی قیمت پایین بود بخر و وقتی بالا رفت بفروش .
2. به دانشجوهای کالج میگویم، به سن من که رسیدید به شرطی آدمهای موفقی خواهید شد که تمام کسانی که میخواهید دوستتان داشته باشند، واقعا دوستتان داشته باشند . پول مهمترین چیز زندگی نیست. این را وارن بافتی میگوید که از مال دنیا بی‌نیاز است .
3. فرق بین آدمهای موفق و آدمهای واقعا موفق این است که آدمهای واقعا موفق به همه چیز میگویند نه افرادی مثل استیو جابز، بیل گیتس و وارن بافت موفقیتشان را مدیون قدرت تمرکزشان هستند .
4. خیلیها را دیدم که الکل و بدهی زمینشان زد. واقعا در این دنیا نیازی به قرض کردن ندارید. اگر باهوش باشید، قادرید کلی پول دربیاورید، بدون اینکه از کسی قرض کنید. علت موفقیت افراد در زندگی میتواند چیزهای متفاوتی باشد، اما دلایل شکست عمدتا حول محور چند چیز میچرخد؛ از شکست هم به اندازه‌ی موفقیت درس بگیرید .
5.هر سرمایه‌گذاری باید قادر باشد، تجارتی که انتخاب کرده را به درستی ارزیابی توجه کنید: قرار نیست وارد هر شرکتی شدید » انتخاب کرده « کند. به این عبارت تخصص مربوط به حوزه‌ی کاری‌اش را داشته باشید، یا اصلا قرار نیست در چند حوزه کارشناس باشید. فقط باید قادر باشید شرکتها را در داخل دایره‌ی فهم خود ارزیابی کنید. سایز این دایره خیلی مهم نیست؛ اما دانستن محدوده‌ی آن خیلی حیاتی است