آموزش تابلو‌خوانی قسمت ششم : قدرت خریدار قدرت فروشنده

آموزش تابلو‌خوانی قسمت ششم : قدرت خریدار قدرت فروشنده

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

در قسمت ششم تابلوخوانی به آموزش قدرت خریدار و قدرت فروشنده می‌پردازیم:

قدرت خریدار و فروشنده یکی از موضوعات مهم در تابلوخوانی است. اگر به ازای یک مقدار حجم معامله برابر، تعداد خریداران بیشتر باشد، می‌گوییم قدرت خریدار کمتر است. دلیل این امر آن است که میانگین حجم معامله هر خریدار کمتر از میانگین حجم معامله هر فروشنده است.

حجم خرید ÷ تعداد خرید

حجم فروش ÷ تعداد فروش

اگر این دو عدد اختلاف زیادی باهم داشته­باشند سیگنال­‌های خوبی می‌دهند. این نسبت به سمت صفر میل کند نشان دهنده قدرت خرید قوی در سهم است. به بیان­‌دیگر این نسبت نشان می‌دهد که فروشنده­‌ها با تعداد زیاد ولی با حجم کم فروشنده­ی سهم، ولی خریدارها با تعداد کم ولی با حجم زیاد خریدار سهم هستند. برای تشخیص این سیگنال نباید صرفا یک روز را مبنای کار قرار داد بلکه باید این روند را برای چند روز دنبال کرد تا در نهایت جهت حرکتی سهم را تشخیص داد.

همواره توصیه ما به شما این است که به یاد داشته باشید در کنار تابلوخوانی سایر روش­های تحلیلی مثل روش تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادین­، فیلتر نویسی را هم بیاموزید. برای سرمایه‌­گذاری مطمئن در بورس بهتر است چندین روش را با هم انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید. 

عضویت در خبرنامه سرآمد

دریافت جدیدترین آموزش ها و اخبار

آموزش های بیشتر

ترفندهای معامله گری

نایل فولر

برای کسب موفقیت تنها تلاش کافی نیست بلکه آشنایی با قوانین مخصوص و به کارگیری آنها و پیشرو قرار دادن توصیه‌های هر حرفه در زندگی

به دنبال مکانی مطمئن برای سرمایه گذاری هستید؟

سرویس سبدگردانی سرآمد در خدمت شماست