آموزش تابلوخوانی قسمت یازدهم : معاملات بلوکی

آموزش تابلوخوانی قسمت یازدهم : معاملات بلوکی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

در قسمت یازدهم تابلوخوانی به آموزش معاملات بلوکی می‌پردازیم.

معاملات بلوکی

به معاملاتی که در آن محدودیت حجم و محدوده قیمتی وجود ندارد معامله بلوکی می­گوییم. معامله بلوکی زمانی انجام می‌شود که ارزش معامله بیش از دو میلیارد تومان بوده (یا بیش از ۵۰ برابر محدودیت سفارش هر سهم در یک روز کاری باشد).

وقتی معامله بلوکی انجام می‌شود، در کنار نماد آن یک عدد ۲ قرار می‌گیرد. شکل زیر، چند خرید بلوکی را در کادرهای قرمز نشان می‌دهد.

نکات معاملات بلوکی

ارزش معاملات: در ارزش معاملات یک سهم معاملات بلوکی هم تاثیرگذار هستند. برای بدست آوردن ارزش خالص معاملات از ارزش معاملات کل ارزش معاملات بلوکی را کسر می­کنیم.

تاثیر بر شاخص: زمانی که شاخص کل منفی باشد در بعضی از نمادها معاملات بلوکی صورت می­گیرد تا شاخص را مثبت کنند و یا از اثر منفی بکاهند. گاهی شاخص مثبت است اما همه نمادهایی که داریم منفی­ست در این حالت درمی­یابیم که با معاملات بلوکی توانسته­اند شاخص را مثبت نگهدارند. برای اطلاع دقیق از وضعیت شاخص باید شاخص هم­وزن را مورد بررسی قرار دهیم.

تاثیر بر قیمت: معاملۀ بلوکی تاثیر مستقیمی بر قیمت ندارد. وقتی روی یک نماد، معامله بلوکی انجام می‌شود، سهام­داران انتظار رشد قیمتی را خواهند داشت. دلیل آن این است که در بیشتر موارد، ارزش معامله بلوکی شده بالاتر از قیمت خود سهم روی تابلو است. همین موضوع می‌تواند بر تقاضای سهم اثر بگذارد و باعث رشد قیمتی آن شود این یک تاثیر غیرمستقیم است.

همواره توصیه ما به شما این است که به یاد داشته باشید در کنار تابلوخوانی سایر روش­های تحلیلی مثل روش تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادین­، فیلتر نویسی را هم بیاموزید. برای سرمایه­گذاری مطمئن در بورس بهتر است چندین روش را با هم انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید. 

عضویت در خبرنامه سرآمد

دریافت جدیدترین آموزش ها و اخبار

آموزش های بیشتر

ترفندهای معامله گری

نایل فولر

برای کسب موفقیت تنها تلاش کافی نیست بلکه آشنایی با قوانین مخصوص و به کارگیری آنها و پیشرو قرار دادن توصیه‌های هر حرفه در زندگی

به دنبال مکانی مطمئن برای سرمایه گذاری هستید؟

سرویس سبدگردانی سرآمد در خدمت شماست